White-Truck-single-1200x800.jpg

Petrol ve rafine ürünler, ham petrol tedarik zinciri boyunca iki kez taşınır: önce kuyulardan rafinerilere ve ardından bir rafineriden pazara akış. En ucuzdan en pahalıya sıralanan petrol ürünleri, aşağıdaki nakliye yöntemleriyle taşınır:

  • Boru hattı
  • Deniz Gemisi
  • Demiryolu
  • Tır

Boru hatları ve okyanus gemileri, tarihsel olarak ham petrolü rafinerilere taşımanın en yaygın biçimleri olmuştur. Bununla birlikte, demiryolu ve kamyon hareketleri, boru hattı altyapısının olmaması ve belirli coğrafyalarda operasyonel kısıtlamalar nedeniyle son on yılda ilgi çekmiştir.

Ham petrol boru hatları, tüm ham petrol ve rafine ürün taşıma modları arasında en yaygın, en güvenli ve en ucuz olanıdır. Ön yatırım maliyetinin yüksek olmasıyla, uzun vadeli getirileri onlarca yıllık kullanımdan gelir. Boru hattı ağları, ham petrolü yakındaki petrol kuyularından uzun mesafeli petrol tankerlerine taşımak için inşa edilmiştir.

Karayolu taşımacılığı, ham petrol taşımacılığının en pahalı ve verimsiz yoludur. Ortalama bir kamyonun taşıyabileceği ham petrol miktarı, hareket başına sadece 200-250 varil petrol arasındadır. Bu, onu pahalı ve verimsiz bir seçenek haline getirir. Bu yöntem tipik olarak yalnızca kuyu başı konumlarına boru hattı veya demiryolu ağları tarafından erişilemediğinde veya hareketin son mil bölümleri sırasında kısa mesafeler için kullanılır.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *